Kaskoda Asistans Hizmeti (2015 Kasım)

Kasko poliçesi satın aldığımızda temel olarak çarpma, çarpışma, çarpılma, yanma, çalınma risklerine karşı güvence almış oluyoruz. Bunlara ek olarak da deprem, sel, su baskını, terör, kötü niyetli hareketler gibi ek teminatlar da yine isteğimize bağlı olarak poliçeye ekletebileceğimiz teminatlardır.

Her ne kadar ek teminat olarak geçse de, sigorta şirketlerinin ürünlerini genelde paket poliçeler şeklinde satmalarından dolayı bu teminatlar otomatik olarak poliçelerde verilmektedir. Tabii şirketten şirkete değişen ön şart, muafiyet gibi farklılık yaratan noktalar söz konusudur ve poliçe satın alırken bunlara mutlaka dikkat etmeliyiz.

Kasko poliçelerinin teminatlarının dışında bir de asistans hizmetleri vardır ki, ana teminatlar kadar hayat kurtarıcı özelliktedir. Asistans merkezleri, sigortalıların ihtiyaçlarına en iyi şekilde cevap verebilmek, araç sahiplerinin karşılaşmış olduğu sorunlar ve zorluklar karşısında kolay çözüm sunmak odaklı kurulmuş bir sistemdir.

Asistans hizmetleri, sigorta şirketlerine ve ürünlerin özelliklerine göre farklılıklar göstermektedir. Bu hizmet ayrıca, aracın kazalı mı, arızalı mı, kazalı ise hasar kısmi hasar mı, tam hasar mı olmasına göre de farklı şekilde devreye girer. Sigorta şirketleri bazı asistans hizmetleri poliçelere ücretsiz olarak eklediği gibi, bazı hizmetleri de ek prim karşılığında isteğe bağlı olarak poliçeye dahil edebiliyorlar.

En yoğun olarak kullanılan asistans hizmetleri,

  • Aracın Çekilmesi : Arıza veya kaza sonucunda aracın bulunduğu yerden en yakın anlaşmalı/yetkili servise çekilmesi sağlanır.
  • Kiralık Araç Hizmeti : Kaza sonucu serviste araç onarımının belli bir zamanı aşacağının tespit edildiği durumlarda sigorta şirketi tarafından belirlenen limitler ile sağlanır.
  • Konaklama Hizmeti : Zorunlu hallerde sigorta şirketinin poliçede belirtmiş olduğu limitler ve şartlar doğrultusunda sigortalının konaklama masraflarının ödendiği hizmettir.
  • Ambulans hizmeti : Trafik kazası sonrasında sigortalının yaralanması söz konusu ise en yakın tıbbi merkeze ulaştırılması sağlanır.
  • Mini Onarım Hizmeti : Araçların kaporta, iç döşeme, cam ve plastik alanlarında oluşan küçük çaplı hasarları, belirlenen limit ve şartlar altında onarımını sağlar.
  • Anahtar kaybı teminatı : Araba anahtarlarının zorlama, gasp ve hırsızlık durumlarından biri ile çalınması veya çalınmaya teşebbüs durumlarında kasko poliçesinin verdiği bir teminattır.
  • Hasarsızlık Koruma Teminatı : Belli bir hasarsızlık indirimine hak kazanılması durumlarında verilebilmekte ve sigortalının hakkını hasar durumuna göre korumaktadır.

Poliçelerin ayrılmaz parçası haline gelen bu hizmetler, sigorta şirketlerinin farklılaştığı önemli konulardan biridir. Müşteri memnuniyetinin artmasında etkisi vardır. Sigortalıların zor zamanlarından sağlanan destek ile sektörün gelişmesini sağlayan, sigortalılar ile sigortacılar arasındaki güven ilişkisini sağlamlaştıran unsurlardır.

Bunlarla birlikte sigorta şirketleri sigortalı memnuniyetini arttırmak için bazı ek teminatları da poliçelere ekleyebilmektedirler. Bunların en önemlileri de şunlardır:

Poliçemizi satın alırken, tüm şartlarını okumamız, kafamıza takılan her detayı acentemize sorup açığa kavuşturmamız gerekmektedir. İhtiyaç duyduğumuz anda, poliçemiz bize cevap vermezse, o noktadan sonra geriye dönüş olmayacaktır.

Sigortalı ama sigortaya ihtiyaç duymayacağınız günler dilerim.


Ayşe ŞİŞİK

[email protected]


MAVİŞEHİR DERGİSİ