Yeni yıla girerken Özel Sağlık Sigortası gündemi (2019 Aralık)

Yeni yıla girerken Özel Sağlık Sigortası gündemi


Makalelerimde sağlık sigortası konusunu sıklıkla ele almaya çalışıyorum. Çünkü sigortacılık ürünlerinin içinde belki de en önemli yeri sağlık sigortasının tuttuğu bilincinde olan bir sigortacıyım.


Arabamızı, evimizi, işyerimizi sigortalatmak için gösterdiğimiz özeni, tüm bunları elde edebilmek ya da elde tutabilmek için ihtiyacımız olan sağlığımız için göstermeyebiliyoruz. Neden?


Çünkü kaybetme riskini hayal edebildiğimiz şeyler için önlem almaya öncelik veriyoruz.


Araç kazalarını görünce, ben de kaza yapabilirim diye düşünüyoruz.


Komşumuzun evine hırsız girince, benim de evime hırsız girebilir diye endişeleniyoruz.


Bir işyerindeki yangını görünce, alevler bizi de ürpertiyor ve işyerimizde böyle bir riskin olduğunu anımsıyoruz.


Bir deprem olduğunda, yeniletmediğimiz DASK poliçelerimiz aklımıza geliyor ve sigortacımızı arıyoruz.


Fakat, yakınımızın yaşamış olduğu bir sağlık sorununa tanıklık ettiğimizde aynı şey olmuyor genelde. Çünkü o durumu kendimize kondurmuyoruz hiç. Bizim sağlığımızın yerinde olduğunu ve eğer yarınlarda bir şey olursa, o zaman düşünürüz diyip konuyu kapatıyoruz.


Ve yine fakat; sigorta, ihtiyaç duyduğumuz zaman satın alamayacağımız bir hizmettir. Sisteme, herhangi bir sağlık sorunumuz ortaya çıkmadan girmiş olmamız ve daha önceki makalelerimde detaylı bahsettiğim bir takım hakları elde etmiş olmamız çok önemlidir.


Peki hangi ürün size uygun?


İşte burada sigortacılık başlıyor. Hiçbir sigorta poliçesinde olmaması gerektiği gibi, sağlık sigortasında kesinlikle fiyata bakarak poliçe satın almamalısınız. Poliçenin teminat kapsamı, anlaşmalı kurum ağ yapısı, anlaşmasız kurumlardaki ödeme şartları, özel şartlarında yer alan avantaj ve dezavantajlar gibi çok detaylı belirleyiciler bulunmaktadır. Sigortacınız önce sizin ihtiyacınızı doğru analiz etmeli, daha sonra nedenlerini anlatarak ürün tavsiyelerinde bulunmalıdır. Aldığınız ürünün ihtiyacınıza uygun olduğundan emin olarak sağlık sigortası sahibi olmanız, ileride çıkacak anlaşmazlıkların önüne geçecektir.


Özel Sağlık Sigortası mı? Tamamlayıcı Sağlık Sigortası mı?


Bu da tamamen ihtiyaca ve bütçeye göre değişiklik gösterecek bir karardır. Bu kararı vermeden önce özel sağlık sigortası nedir, tamamlayıcı sağlık sigortası nedir, bunları bilmek önemlidir. Daha sınırlı şartlarda çalışan tamamlayıcı sağlık sigortası sizin ihtiyacınızı daha düşük bir bütçe ile çözebiliyor ise, o zaman özel sağlık sigortasına ihtiyacınız olmayabilir.


Ama bazı durumlarda tamamlayıcı sağlık sigortasının sunmuş olduğu şartlar ihtiyacınızla hiç örtüşmeyebilir. O noktada ödemiş olduğunuz primi doğrudan kayıp olarak göreceksinizdir.


Tamamlayıcı Sağlık Sigortası konusunda ileriki sayılarda başlı başına bir makale yazmayı planladığım için şimdi onun detayına çok girmiyorum. Sene sonuna geliyor olmamız nedeniyle, özellikle grup sağlık sigortaları ile bir kaç hatırlatma yapmak istiyorum.


Grup Sağlık Sigortaları Nedir?


Grup sağlık sigortaları, şirketlerin çalışanlarına toplu olarak yaptıkları sağlık sigortalarıdır. Genelde poliçe priminin tamamı sigortayı yaptıran şirket tarafından ödenir.


Çalışanlarına böyle bir imkan sunup memnuniyet seviyesini arttırırken, ödediği primi vergi matrahından indirerek bir vergi avantajı da sağlar.


Bazı gruplarda, çalışanların eş ve çocukları da poliçe kapsamına alınmaktadır. Onların primleri de şirket tarafından ödenebileceği gibi, katılımcıları serbest bırakıp, isteyen primini kendi ödeyerek eş ve çocuğunu poliçeye dahil edebilir şeklinde de düzenlenebilir poliçe.


Grup sağlık sigortaları için de Tamamlayıcı Sağlık Sigorta seçeneği bulunmaktadır. Şirketler vergi avantajı ve bütçe planlama amacıyla bu poliçeleri aralık ya da ocak aylarında yaptırmaktadır. Sağlık sigortalarındaki vergi avantajı ile ilgili olarak daha önce bir makale yazmıştım. Yine konu hakkında detaylı bilgi talep edenler mail adresim aracılığı ile bana ulaşabilirler.


Herkese sağlıklı bir yeni yıl diliyorum.


Özgür Muharrem ŞİŞİK

[email protected]